Çene Estetiği ( Mentoplasti )

Çene estetiği günümüzde yüzün estetik görüntüsünü etkileyen faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yüzümüzde altın oran adını verdiğimiz yüzümüzün birbiriyle alt yüz orta yüz ve üst yüzün birbiriyle oranlarının değerlendirilmesi pivot noktaları dediğimiz noktaların belirlenmesi ve bunların mükemmelleştirilmesi için çene estetiğinin de eklenmesi gereken hastalarımız oluyor.

Özellikle profil bakışta yan bakışta profiloplasti dediğimiz burun estetiğiyle kombine çene estetiğinin gerçekleştirilmesi hastanın yüzünde inanılmaz bir değişim ortaya çıkarabiliyor. Bunun için çene estetiğini gerçekleştirebiliyoruz.

Yumuşak dokuları kemik yapısı yani çeneyi oluşturan yapıların tek tek tahlil edilmesi incelenmesi değerlendirilmesi ve buna göre bir plan yapılması çene estetiğinde en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Yandan çekmiş olduğumuz fotoğrafta çene burun dudak açısının belirlenmesi ve bu açıların tam oturtulması için ne kadar bir gelişim sağlayacağız. Önde olan çenenin ne kadar geriye alınması? Geride olan çenenin ne kadar öne alınması? Gerektiği gibi faktörlerin belirlenmesi çok hassas ölçüm ve çizilerle ortaya çıkabilmektedir.