Gözkapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Üst göz kapağında sarkma, alt göz kapağında torbalanma, morluk, göz çevresinde kırışıklık, yaşa veya kalıtsal- yapısal faktörlere bağlı olabilir. Bu durumlara kaş düşüklüğü de eşlik edebilir. Tüm bunlar kişiyi yorgun, bıkkın, mutsuz gösterir. Üst göz kapağındaki sarkma, günün ilerleyen saatlerinde yorgunluğa da neden olabilir. Çoğunlukla, alt göz kapağındaki torbalanma ile yanak arasında belirgin koyu renkte bir oluk ve morluk göze çarpar.
Üst göz kapağı estetiği ile, deri ve yağ fazlası alındıktan sonra, dikişler üst kapak katlantısına gelecek şekilde estetik metod ile kapatılır. Alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından yapılan kesi ile girilerek, deri ve yağ fazlası alınır, fıtıklaşmış olan yağ repoze edilir, gevşemiş dokular onarılarak sıkılaştırılır.
Dikişler, üst göz kapağında anatomik katlantıya, alt göz kapağında ise kirpik hattının hemen altına oturduğu için belirgin iz olmaz. Ayrıca, vücudun en az iz ile iyileşen bölgesi göz kapağıdır.
Göz kapağı ve yüzün estetik bütünlüğünü sağlamak açısından, çoğunlukla blefaroplasti ile birlikte kaş kaldırma, yüz germe, orta yüz germe, , yağ enjeksiyonu, dolgu, göz çevresine botox uygulama gibi işlemlerden gerekli olanlar eş zamanlı olarak kombine edilebilir.