Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun, konumu ve fiziksel yapısından dolayı yüzümüzde en çok dikkat çeken organdır, dengeli bir yüz harmonisi açısından önemli bir estetik ünitedir. Burunda travmaya bağlı eğrilikler, deformiteler olabileceği gibi, kalıtsal faktörler de burun yapısı- şekli üzerinde belirleyicidir. Estetik burun ameliyatı (Rinoplasti), burun yapısında anlamlı değişiklikler yaparak, yüzün estetik harmonisini tamamlayan güzel bir görünüm yanında, sağlıklı nefes alabilen fonksiyonel bir burun elde etmek için yapılan cerrahi işlemdir. Yapılacak değişiklikler de hastanın beklentisi ve cerrahın önerisi sonucunda belirlenir. Hastanın beklentisinin gerçekçi olması oldukça önemlidir, her burun yapısı beklediğimiz görünüme ulaşmaya izin vermeyebilir. Kemik, kıkırdak yapılar, burun kanatlarının büyüklüğü, derinin kalınlığı, burun ucunun sarkıklığı gibi bir çok faktör oluşacak, yeni şekil üzerinde etkili faktörlerdir, bunun hastaya iyi ifadeedilmesi oldukça önemlidir. Nefes alma problemine yol açan bir deformite durumunda, septoplasti işlemi de yapılarak hava pasajı rahatlatılır.

Ameliyat yaşı
Rinoplasti, hastanın ebeveynleri onayladığı taktirde 17 yaşından itibaren yapılabilir.

Ameliyat tekniği
Burun estetiği, cerrahın tercihine ve/veya burun yapısına bağlı olarak açık veya kapalı teknik ile yapılabilir, bu tekniklerden her biri de cerrahın tecrübesine ve tercihine göre kendi içinde değişkenlik gösterebilir.

Sekonder Rinoplasti veya Revizyon ameliyatı
Daha önce bir veya birden çok kez rinoplasti ameliyatı geçirmiş bir hastada hoşa gitmeyen görünümü değiştirmek, yapısal hasarı/ deformiteyi düzeltmek veya fonksiyonu düzeltmek amacıyla yapılan ameliyatlardır. Çoğunlukla, ilk kez olacak ameliyatlara göre daha zor işlemlerdir, beklenen sonuca ulaşmak daha güçtür.

Ameliyat süresi
Yapılacak tekniğe, burun yapısına, boyutuna ve fonksiyonel durumuna göre 1- 3 saat arasında değişebilir.

Ameliyat sonrası
Ameliyat bitiminde burun içine silikon tamponlar yerleştirilir, burun sırtına dışarıdan Termal Splint dediğimiz atel konur, ve cerrahın tercihine bağlı olmakla birlikte ortalama 1 hafta sonra çıkarılır. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmak yeterlidir, gece boyunca burun ve çevresine buz uygulaması yapılır. Her şeye rağmen şişlik ve morluk değişen oranlarda görülebilir, ancak bu ameliyat sonucunu etkileyecek bir durum değildir.