Genital Estetik

Genital bölgeye yapılacak estetik girişimler laser ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılarak uygulanabilir. Bu bölgede yara iyileşmesinin hızla olması nedeniyle diğer estetik ameliyatlarla beraber uygulanabilir. Labioplasti ve vajinoplasti en sık uygulanan yöntemlerdir. Kadın dış genital organları; göbek altında olan mons pubis adı verilen kemikli kısım, dış dudaklar (labia major),iç dudaklar (labia minor),labia minörün üst birleşim yeri (klitoris) kızlık zarı diğer adı hymen olan zardan oluşmaktadır. Cinsel bölgede oluşan sorunlar doğum sırasında ve sonrasında birde gelişimsel olarak üç bölüme ayrılmaktadır.

Doğumsal sorunlar, dış ve buna bağlı olarak iç genital organ anormallikleri, hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme tarzında olabilir. Bu durum doğumda fark edilebilir veya ergenlik döneminde regl problemleriyle kendini gösterebilir.
Gelişimsel problemler hormonsal etkilerin sonucunda ortaya çıkan başta çok normal yapıdaki genital anatominin fazla veya az gelişmesidir. Bu durum, ergenlik dönemindeki şahsın psikolojisini doğrudan etkiler.
Gebelik döneminde iyice artan hormonsal etkiler, doğum ve sonrasında hormonsal etkinin çekilmesi, doğum travması ya da epizyotomi dediğimiz cerrahi müdahale genital bölgede istenmeyen görüntülere yol açar. Ayrıca, yaşın ilerlemesi ile bu bölgede elastikiyet kaybı ve sarkma meydana gelir.