Burun Estetiği (Rinoplasti) Hakkında Sorular

İnsan yüzünde ilk dikkat çeken organ burundur. Vücut imajı ve kişinin algılanması açısından burun görünümü hastanın yaşamında oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatı 18 yaşından itibaren yapılabilen, burunu estetik bir görünüme ulaştırmanın dışında, aynı seansta nefes alma güçlüğünü de düzeltme imkânı veren ameliyatlardır. Bu ameliyatla burun küçültülüp daraltılabilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri daraltılabilir. Rinoplasti ameliyatları genel anestezi altında yapılan ve hastanın genel durumuna göre, ortalama 1.5-2 saat civarında süren operasyonlardır. Hastalarımız, ameliyat günü veya genel duruma bağlı olarak ertesi günü hastaneden çıkabilir.
Rinoplasti ameliyatlarının süresi genellikle 1,5 ile 2 saat aralığındadır. Ancak sekonder veya daha komplike durumlarda bu süre uzayabilir. Sınırlı vakalarda sedasyon ile de bu ameliyatlar yapılabilmektedir.
Rinoplasti, estetik ameliyatlar içinde en karmaşık olanlardır. Her hasta ayrı ele alınıp titizlikle değerlendirilmesi gerekir, yapılabilecek şeyler ve yapılması gerekenler detaylıca tartışılmalıdır. Cerrahın daha önce bu ameliyattan kaç adet yaptığı, eğitim süreci, uzmanlık sonrası eğitimleri, bilimsel literatürü ne kadar takip ettiği önemlidir. Burun ameliyatlarında cerrahın tecrübesi dışında, estetik bakış açısı ve yeteneği de sonucu etkiler.

Göğüs (Meme) estetiği Hakkında

Meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır ve meme başı olması gereken yere getirtilir. Memeler büyükse meme dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle desteklenir. Meme dikleştirme ameliyatları büyük ve sarkmış memesi olanlar için küçültme ile birlikte, doğum ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış hastalarda ise büyütme işlemi ile birlikte gerçekleştirilir.
Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatları da 18 yaşından küçük hastalara özel bir durum olmadıkça uygulanmaz. Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkıklığın derecesine göre sadece meme başı çevresinde (periareolar mastopeksi), meme başı çevresinde ve buradan aşağıya inen dikey bir iz (vertikal mastopeksi), meme başı çevresinde, buradan aşağıya inen dikey iz ve meme altında yerleşmiş yatay iz (ters T yöntemi) kalır. Bu izler zamanla belli belirsiz bir hal alır. Eğer meme başı çok sarkmamışsa ve doğum sonrasında memenin içi boşalmışsa, sadece meme protezi konularak sarkıklık düzeltilebilir.
Meme büyütme ameliyatlarının çok büyük bir kısmı silikon(protez) ile yapılır. Vücutta alınabilecek yeterli yağ doku hastanın kendi vücudundan alınan yağ ile de meme hacminde artış sağlanabilir.
Vücutta yapılan her kesi iz bırakır önemli olan saklanabilir küçük ve iyi bir iz kalmasıdır. Uygun vakalarda ve istenildiği takdirde koltuk altından kesi ile meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilebilir.
Protezin yerleştirildiği cep meme dokusunun veya göğüs ön duvarı kasının altında olduğundan emzirmeye olumlu veya olumsuz etkisi olmaz.
Sonuç iyiyse herhangi bir komplikasyon veya istenmeyen durum gelişmemişse tekrar bir ameliyata gerek yoktur.
Meme küçültme ameliyatları hem estetik hem de fonksyonel amaçlı yapılır. Özellikle ağırlık etkisiyle boyunda ve sırtta ortaya çıkan ağrılar, sütyen askılarının yaptığı ciddi basılar, yaz aylarında meme altında oluşan tahriş ve pişikler hastalar için ciddi problemdir ve meme küçültme ameliyatları ile giderilebilir.
Meme küçültme ameliyatı 18 yaş üstünde olan ve anestezi almasında kontrendikasyon olmayan herkese yapılabilir. Genel olarak hastanın vücut sağlığının yerinde olması yeterlidir.Ancak yakın zamanda gebelik beklentisi olacak hastalar için gebelik ve emzirme işleri bittikten sonra yapılması uygundur.
Ameliyat baslı başına meme kanseri nedeni değildir ve olamaz. Ailesinde meme kanseri hikâyesi olan veya memede şüpheli kitlesi olan hastalarda meme küçültme esnasında çıkartılan parça patolojik incelemeye gönderilerek erken tanı koyma fırsatımız dahi olabilir. Erken tanı ise özellikle kanser olgularında hastanın hayatını kurtarır.