Meme Estetiği

Dolgun, dik ve şekilli göğüs, kadın güzelliğinin en önemli faktörlerinden biridir. Yapısal ya da gelişimsel faktörler nedeniyle göğüslerin istenilenden daha küçük, daha büyük ya da sarkmış olması, kadınların yaşam kalitesini düşüren psikolojik sorunlara sebebiyet verebilir. Yaşlanmaya bağlı olarak göğüs dokusunun yer çekimine yenik düşmesi ve buna bağlı olarak göğüslerin sarkması kaçınılmazdır. Kadınların hayatlarının çeşitli dönemlerinde etkisini gösteren;

  • Hormonal değişiklikler,
  • Genetik faktörler,
  • Kilo alma ya da verme,
  • Hamilelik ve emzirme

Göğüs dokusunun formunu kaybetmesine ve göğüslerde aşırı büyümesine ya da sarkmasına yol açabilir. Meme estetiği ameliyatları, meme dokusundaki istenmeyen değişikliklerin ve form bozukluklarının ortadan kaldırılmasını sağladığı gibi istenen forma kavuşturulmasını amaçlar. Göğüs dokusunun zaman içerisinde formunu kaybetmesi durumunda, kimi zaman göğüs ucunda da genişleme görülebilir. Bu durumda ameliyat esnasında göğüs ucu boyutları da küçültülebilir.

 

Meme Küçültme Operasyonları
Büyük göğüsler, yer çekiminin etkisi ile şeklini kaybettiği gibi sarkmalara neden olur. Daha büyük, hantal ve yaşlı bir görünüme sebebiyet verir. Ayrıca, boyun, sırt ve omuz ağrılarına, zamanla omurgalarda kalıcı bozukluklara neden olur. Bu tip durumlarda göğüs küçültme operasyonu şarttır. Göğüslerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesi gerekmektedir. Bu operasyon sayesinde göğüsleriniz dikleşir ve şekle kavuşur.
Meme Büyütme Operasyonları
Meme büyütme operasyonlarında, silikon yapıdaki göğüs protezleri aracılığıyla memelerin hacmi artırılır. Amaç, sadece memelerin büyümesini sağlamak değil, aynı zamanda şekillendirmektir. Uygulanacak protezin seçiminde, beklentilerin yanı sıra vücudun ve meme kafesinin anatomik yapısı ile cilt yapısı gibi faktörler de göz önüne alınır.
Meme Dikleştirme Operasyonları
Sarkmış memelerin tekrar dik bir konuma getirilmesi için yapılan cerrahi işleme göğüs dikleştirme operasyonu denir. Bu operasyonda göğüs başları olması gereken yere taşınır, göğüs dokusu şekillendirilir ve deri fazlası çıkartılır. Küçük ya da büyük olması fark etmeksizin, operasyon sonrasında daha dik ve şekilli göğüslere sahip olunur.