Liposuction (Yağ Alma)

Göbek, bel, basen, uyluk, kol ve bazen çene altı (gıdı) gibi bir çok bölgede, kilodan bağımsız olarak lokalize yağ birikimleri görülebilir. İdeal kilosuna yakın ağırlıkta olup da, diyet ve spora rağmen erimeyen bölgesel yağ birikimlerinden yakınan insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunda, yaşam tarzı ve beslenme başta olmak üzere pek çok faktör etkilidir.
Yağ alma ya da liposakşın, işte bu bölgesel yağları alarak vücudu şekillendirme işlemidir. Liposuction, zayıflama veya fazla kilolardan kurtulma yöntemi değildir. Vücut hatlarını düzeltmek- düzenlemek, estetik harmoniyi sağlamak ve daha dengeli bir görünüm elde etmek amacıyla yapılır.
Liposuctionda, ince bir kanül ile girilerek uygun-gerekli miktarda yağ alınır. Bunun için, son yıllarda “Klasik liposuction” veya “Lazer lipoliz” başta olmak üzere pek çok değişik yöntem kullanılmaktadır. Uygun şartlarda yapıldığında benzer sonuçlar alınabilmektedir. Ben, çoğu zaman uygun bölgelerde Lazer lipoliz ve klasik liposuction yöntemlerini birlikte uygulamayı tercih ediyorum.
İşlem, genel anestezi altında yapılır, bir gece hastanede kalmak yeterlidir. Ödem, morluk ve ağrı değişen derecelerde görülebilir. İçi boşalmış olan derinin sarkmasını engellemek ve fazla ödem oluşumunu önlemek amacıyla, 4-6 hafta kadar uygun korse veya varis çorabı kullanılması önemlidir.