Karın Germe (Abdominoplasti)

Gebelik, kilo değişiklikleri ve yılların etkisiyle karın derisinde sarkma ve çatlaklar, göbek altında yağ birikimi görülebilir. Yine doğum ve kilo nedeniyle karın kaslarında gevşemeye bağlı bombeleşme olabilir. Son yıllarda kilo vermek amacıyla yapılan cerrahi girişimler (Bariatrik Cerrahi) sonucunda, ciddi oranlarda kilo kaybı etkisiyle, en sık karın derisinde sarkma görülür.
Karın germe ameliyatı ile, sarkmış olan fazla deri çıkarılır, aşağıya doğru yer değiştirmiş olan göbek deliği olması gereken yere taşınır ve gevşemiş olan kas dokusu sıkılaştırılır. Çıkarılan deri ile birlikte çatlakların büyük kısmı alınmış olur. Ayrıca, gevşemiş olan karın kasları gerginleştirildiği için, belde bir miktar incelme görülür.
Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, kilosu ve sarkma miktarına bağlı olarak, mini abdominoplasti veya tam (klasik) abdominoplasti tercih edilebilir. Mini karın germe ameliyatında, göbek altında kalan bölgedeki fazla cilt çıkarılır, göbek deliğine müdahale edilmez, iyileşme daha hızlı olur. Dikişler bikini bölgesinde olduğundan,dikiş izleri çamaşırın içinde gizlenmiş olur.
Ameliyattan sonra 4-6 hafta kadar korse kullanımı ve ağır egzersiz kısıtlaması önerilmektedir.